dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle N to the nearest whole degree?
Had troops of the black regiment led the Battle of the Crater attack, why would it probably have succeeded? a. There were more of them to use in battles such
which of the following is an irrational number
which early groups migrated into modern day turkey and Iran from southern Russia and later formed empires? A. akkadians and egyptians B. hyksos and babylonians
what are the approximate solutions of 4x^2 + 3 = -12x to the nearest hundredth
how much of the circle is shaded? Write your answer as a fraction in simplest form. 1/4 & 2/7
Write the explicit formula for the geometric sequence. 64, 32, 16, 8, ... A) an = 8 · 4n-1 B) an = 8 · 2n-1 C) an = 32 · 0.5n-1 D) an = 64 · 0.5n-1 Which ans
Find the rule in this chart x=2,4,5,7 and y=6,12,15,21
he role of a facilitator is comparable to the role of a ______. a. Quarterback b. Point guard c. Coach d. Catcher
The Huang He River was the site of one of the deadliest natural disasters in history, killing over ___ people.