yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

A rectangle is shown below. 4g +1 5+9 Which expression represent the perimeter of the rectangle? A. 5g+6 B. 10g+12 C. 18g+12 D. 9g+1
how do you lelearn something through enquiry?
Mga suliranin pangkabuhayan kinaharap ng mga pilipino pagkatapos ng ikalawang digmaan
On a freeway with two lanes in each direction, drive in the right lane except?
1) The straight-line production possibilities curve A) does not show increasing opportunity costs. B) fails to reflect tradeoffs. C) fails to benefit trading n
A disease that is characterized by a lack of joint destruction and joint dislocations that are easily reversible?a) Rheumatoid arthritisb) Ankylosing spondyliti
The following table includes GDP(X) and the demand for food (Y) for a certain country over ten-year period. Year 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 19
Differentiation please help i have a test on monday!!! will make brainliest!!!
How to assess for pain in older adults and interventions afterwards?
Differences between delirium, depression, and dementia: onset, course over 24h, consciousness, alertness, psychomotor activity, duration, attention, orientation