stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

what was southern slaveholders worst nightmare?
how did the soldiers communicate on the Great Wall of China
Why did Andrew Jackson win the election of 1828?
Jim measures the side of a box and finds it to be 0.564 meters long. How long is it in centimeters? 0.00564 cm 0.564 cm 5.64 cm 56.4 cm
What rule applies to the word desire
Using no more than 11 propositions, explain how positive and negative feedback systems are related to body homeostasis.
A jewelry store received a package of rings that is 16 inches long, 10 inches wide, and 12 inches high. The package contains 1 -inch cubes that each hold one ri
What type of power is given exclusively to the national government through the constitution
A mountain climber is at an elevation of 10,354 feet. After 4 hours, he is at an elevation of 8,090 feet. Find the climber’s vertical speed using this formula:
How did religion create a more democratic nation in the early 19th century?