michellepuangco michellepuangco
  • 12-11-2022
  • Mathematics
contestada

A grocer mixes two kinds of n ur s. One kind costs $5.00/kg and the other $5.80/kg. How many kilograms of each type are needed to make 40kg of a blend worth $5.50/kg?

Respuesta :

Otras preguntas

Quality Cleaners decides to raise the price of dry cleaning a vest from $5 to $6. The same percent increase is applied to dry cleaning a dress. The old cost of
all you math whizzes help me out​
Hi I have A Essay On First World War and i was wondering what to write about the Subject Please Help
Help me pls I cannot get this
Decisions often have negative effects on reaching goals. For example, Nathan purchased a video game he wanted, but had to delay getting his snowboard. You can p
why did war affect life on south more that north?
What effect did the louisiana purchase have on the united states
Which statement best illustrates the concept of heritability? a. Savannah inherited the mutated BRCA1 gene, increasing her risk for certain cancers. b. Char
Can you help me please?
A young couple living in rural west-central Missouri heard about the closing of a local grocery store. Although a small operation, it served a small community t