rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

Fats supply over twice the number of calories as the same weight of carbohydrates and proteins. True or False
10 to the third power x n = 630
the ancient athenians are credited with what
What flower is a symbol of Veterans Day? Forget-Me-Not Lily Poppy Rose
Inca irrigation was practiced on a small scale, with each family farm taking responsibility for building its own system. True or false?
What was the first Moon lander?
How is the gerund phrase used in the sentence? My favorite pastime is skateboarding at the park. a. direct object b. subject c. object of a preposition d. p
Cuba is one of the world's leading producers of sugarcane. Consequently, sugar is its main export. Why is this a potential problem?
Each of the following rectangles has whole number side lengths. Give the area and perimeter, find the length and width a=32 square cm p= 24 cm
Sole the equation 2ax-b=cx+d for x