abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Question 9 you are doing some comparison shopping. five stores offer the product you want at basically the same price but with differing credit terms. which one
The difference of twice a number and 9 is less than 18use the variable w for the unknown number
which of the given points is a solution to this system of linear inequalities? 3x+4y<8 y<1/2x+6 y>-4
What is the architecture design at grand central terminal?
What is the UN purpose of the declaration of human rights
What window command can be used at windows command prompt to stop stop a service
One number is 7 more than another number. The sum of the numbers is 63. What is one of the numbers
Someone help me please?
Last one help me !!!!!!!
Megan observes four cells under a microscope and makes sketches of them as shown. Identify whether the cells are prokaryotic or eukaryotic TILES: - prokaryotic