beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

find a rational and an irrational number between 9.5 and 9.7.
In the microscope activity, you viewed some of the same specimens under multiple microscopes. Describe the differences in what you could see under each microsco
whats the answer to write number 2,583,549 in expanded form
Why were the people in this photograph important to New England during the early 1800s? A Their ideas helped make improvements in production and new inventions
distance is never negative.
unit rate for 4 boxes for $6
last one of the front page .that i need help on plz
Xavier goes to the gym several days a week and does random exercises without a workout plan. After a month, he realizes that he is not making any progress. What
zeros are never significant digits true or false
can 111/500 be simplified