Jaderoyce365 Jaderoyce365
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

How many pounds of nuts selling for ​$ 12 per lb and raisins selling for ​$ 6 per lb should a person combine to obtain 120 lb of a trail mix selling for ​$ 8 per​ lb?

Respuesta :

pune334 pune334
  • 10-06-2018
(5) lb of nuts selling for $12 and 
(10)lb of raisins selling for $6.
Answer Link

Otras preguntas

What is the distance between (0, 0) and (-7, -3)? Round your answer to the nearest tenth.
You and your team of expert engineers are to improve the safety of a section of highway roadway. This is a flat concrete road surface. It is used both by passen
HELPPP!!! Please show work
Please help me?!! A. B. C. D.
identify the locations of divergent plates. PLEASE HELP ME
. Solve the equation -8(x + n) = x for n.
Graph this line using the slope and y-intercept: y = 1/8x + 4 (1/8 is a fraction)
In the figure below, line j is parallel to line k and line r is parallel to s. Which statement is FALSE? d° = f° a° + d° = 180° a° = c° b° + e° = 180°
Pankaj borrows rupees 57,000 to buy a used car and is charged the rate of interest 6% per annum. if the term of his borrowing is 4 years, how much interest does
plese guys I need help.