KelseyWoods
KelseyWoods KelseyWoods
  • 11-06-2018
  • Mathematics
contestada

If two pizzas cost as much as three cakes, and if one cake costs $6, how much do five pizzas cost?

A. $9
B. $30
C. $36
D. $45

Respuesta :

carolineb6400
carolineb6400 carolineb6400
  • 11-06-2018
The answer is D, $45 because 6 times 3 is 18 and 18 divided by 2 is 9 and 9 times 5 is 45
Answer Link
heck5689pa4p3y heck5689pa4p3y
  • 11-06-2018

The answer is D. $45

2pizzas = 3cakes

1cake = $6

2pizzas = $18

1pizza = $9

5pizzas = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a form of stored energy?
Calculate the total amount of energy required in calories to convert 50.0 g of ice at 0.00 degrees Celsius to steam at 100. degrees Celsius. Specific heat capa
When factored completely, which is a factor of 6x^3-12x^2-48x?
which law protect citizen from Human rights violation​
Find the value of x.
For every force an object applies, there is an equal and opposite force acting on the object. Summarize these two principles as one. will give brainliest
Answer as a fraction. Multiply 5 1/6 and -2/5
21 > 3x Please help!
Which process will decrease the level of CO2 in the atmosphere? A. growing trees B. cutting trees C. burning trees D. increasing the human population
Choose all the points that would be acceptable points to choose to test for shading for −3(m+7)≥−24