mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

which of the following sentences contains information irrelevant to the passage as a whole and would best be deleted from the passage
Solve the triangle. Round decimal answers to the nearest tenth.
5. Michelle sells flowers for weddings. The price she charges (P) can be approximated by the equation: P = 40 + 12d , where d represents how many dozens of flow
SOMEONE PLEASE ANSWER THIS
Hi please help me with this questions and don’t post a virus link or your getting reported
What type of conflict is when two people are having a problem with each other
what is the sum of the interior angle in a kite
What is the author’s viewpoint in the excerpt? The author disapproves of Diane working with the tiger. The author fears that Diane will be hurt by the sharp cla
Imagine you could interview one of the Scientists mentioned in this lesson. Think of at least 4 questions you could ask them. Then imagine they could answer you
Match each policy section with the most appropriate description.