janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

What was a fief? 1. a large estate that included farm fields, pastures, and sometimes a village 2. a tax paid to the lord by the peasants who worked the land 3.
A parallel plate capacitor has two plates, both have an area of 1.7 m2 and the distance between the plates is 3.9 mm. The relative permittivity of the material
Which topic is no enough to serve as a subject of a problem and solution essay?
idea principal de besacalles
help me plz it physics​
Calculate the ideal weight and the weight range for a woman who is 5’7” tall
The air inside a balloon exerts a force of 1.5 N on an area of 0.5 m2. What is the pressure inside the balloon? A. 0.5 N/m2 B. 3.0 N/m2 C. 2.5 N/m2 D. 1.5 N
Graph the system of equations on your graph paper to answer the question. {y=−3x+9 y=−x−5 What is the solution for the system of equations? Enter your answer i
MATHHHHH HELP PLZZZZZ
What is the value of x?