Jcmandique9457 Jcmandique9457
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you brought 20 apples for a 1.00 how much does one apple cost

Respuesta :

erber123
erber123 erber123
  • 11-10-2018
1.00/20 = $0.05

It would be 5¢ per apple.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Given the function, g(x) = 2x2 − 16x + 15 ,how do i find the axis of symmetry?
What is the role of iodine in the gram stain process?
Which word contains a Greek root that means measure?StructureSpeedometerhydrogen
if you subtract the least integer from the greatest integer and divide the difference by 3 the quotient is 5
What job responsibilities do you excel at?
The growth of retail, department and chain stores in the first three decades of the 20th century also led to an increase in
Which particle is given off when phosphorus-32 undergoes a transmutation reaction? A gamma ray is best described as having...
How many moles of molecular oxygen (o2) are consumed in the complete combustion of one mole of pentane (c5h12)?
What is the measure of angle GFD? A. 40° B. 50° C. 80° D. 90°
A hardware store had 300 gallons of white paint on the shelves at the beginning of the month. At the end of the month, there were 252 gallons of white paint.