BurgerBoss65 BurgerBoss65
  • 10-09-2014
  • Mathematics
contestada

find the rate and unit rate of $7.96 for 5 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-09-2014
[tex]\frac{7.96\ dollars}{5\ pounds}=1.592\ dollars/pound[/tex]Answer here
Answer Link
whitedovechloe whitedovechloe
  • 10-11-2021

Answer: $1.59 per pound

Step-by-step explanation:

$7.96 for 5 pounds

7.96 ÷ 5 = 1.592

1.592 rounded up to the nearest hundredth place is 1.59

Answer Link

Otras preguntas

Businesses adopt various measures to protect the privacy and security of their data. Which security device is installed between a computer network and the Inter
A line that includes the point ( - 3,1) has a slope of - 6. What is its equation in point-slope form?
Which constellation is also called the Great Bear?
what is 21 divided by 2 + 1 times 5 mines 2 to the fourth power?
What is the area of the partial circle with a radius of 8 cm? Use 3.14 for pi. 37.68 cm² 50.24 cm² 150.72 cm² 200.96 cm²
explain how the scientific method impacted American culture during the Gilded Age
Which of the following is one of the painting steps in Cennino Cennini’s painting handbook? a. cover with linen soaked in gesso b. lay down blocks of color
Where do cold fronts form?
Solve for t. 4=2+25t
p – 3 1/5 = 7 1/3 A. p = 107/15 B. p = 108/15 C. p = 118/15