franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

How was russia similar to the rest of continental europe in the 1600's?
What is the length of BC? ___units?
Dr Martin Luther king.Jr was one of the main leaders of the civil right movement what strategy did dr.King use to promote change ?
what's the sum of 2/5 and 2/4
Identify that water is a compound common to all living things
This is a model of a bacterial cell. What statement about the structure and function of bacterial cell parts is correct? A) DNA is contained in a primitive nucl
A balloon is filled with helium at sea level the volume is measured to be 3.1 Liters at a pressure of 0.97 atmosphere. If the balloon is released it drifts upwa
the declaration of independence has _ part
How was Henry Ford able to reduce the sale price of the Model T? A.He studied the techniques of Chicago meatpacking houses and used the same processes. B.The lo
If $48 is 10%, then what is 100%?