charles74 charles74
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Justine paid $1.16 for 2 pounds of bananas. Dave bought 2.5 pounds of bananas at the same price that Justine paid. What was the total amount that Dave paid for his bananas

Respuesta :

here2help100 here2help100
  • 11-11-2018
1.16/2=0.58 so it was 0.58 per lb. and 0.58*2.5=1.45. the answer is $1.45
Answer Link

Otras preguntas

What is it that we are striving for? What is it worth? What motivates you to keep going?
Plz help me out PLZ!!!!
if 1/2p=2 1/2q, find q:pits 2 and a half not 21/2
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST AND 5 STARS IF CORRECT Write the expression for when you translate the graph of y=|x-3|+1 a) One unit up b) One unit down c)
What is the answer if you put a link you are getting reported
Por que es importante decir la verdad​
PLZZ HALP Put the following terms in order from the most specific to the broadest (1-9).....Organelle....Organ....Macromolecule....Atom....Organism....Cell....O
Select the correct answer. Which type of galaxy is the Milky Way? A. elliptical ✓ B. spiral C. irregular D. lenticular Next
Help !!! What is the equivalent exponential expression for the radical expression below
please please answer before 11