abgjay123 abgjay123
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Maria by 1 and 2/5 pounds of lunch meat for $3.36 how much would 2 3/4 lb of lunch meat cost

Respuesta :

victoriamendoza victoriamendoza
  • 14-12-2018

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

1 2/5 = 1.4

3.36/1.4 = 2.4

2.40 per pound

2.40 * 2.75 =  6.60

Answer Link

Otras preguntas

Is 593 divide by 6 a little less than 10, a little more than 10, a little less than 100, or a little more than 100? Explain.
A fire hose 5 centimeters in diameter is used to fill a 225-liter bucket. If it takes 15 seconds to fill the bucket, what is the speed at ...
Find the nonpermissible replacement for 'n' in this expression (-8)/(5n)
Factor 4x squared-35x+4
34,258 and 47163 The value of 4 in _ is_ times the value of 4 in_
Jules reads that one pint is equivalent to 0.473 liters.he asks his teacher how many liters there are in a pint.His teacher responds that there are about 0.47
What is the best estimate of the product 289 and 7?
A 1.8-kg object moves in the x direction according to the following function: x(t) = 2t2 + 3t − 5 (SI units). What is the force on the object after 2.7 s?
What is greater pie of 22/7
Which state grows the most lemons?