prttyqueennayy prttyqueennayy
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

What Is the Answer To number 1 ?

What Is the Answer To number 1 class=

Respuesta :

2018bbenzenhafe
2018bbenzenhafe 2018bbenzenhafe
  • 12-12-2018

Answer: 4 apples for $3.64


Step-by-step explanation:

The best buy is going to be the one that costs the least. To figure this out, you divide the number of apples by the price. (do not round)

4/3.64=1.09

9/8.01=1.23

14/12.43=1.12

24/21.12=1.13

As you can see, the 4 apples for $3.64 is the better choice since the number is the least.

Answer Link

Otras preguntas

aimee's karate class last 1 hour and 15 minutes and is over at 5:00 pm. what time does Aimee's karate class start?
kristen made half as many sundaes as Reese if they made thirty sundaes in all how many did Kristen make
why was buying stock based on a speculation a risk? Topic: Great Depression
The "Trail of Tears" refers to which event? A the campaign trail during Jackson's re-election bid B the economic recession of the late 1830s C the forced resett
Body composition has little to do with cardiorespiratory fitness. True or Faulse.
What was President Johnson’s view of communism in Southeast Asia during the Vietnam war?
Which set of numbers gives the correct possible values of l for n = 2? 0 0, 1 0, 1, 2 0, 1, 2, 3
which statement best describes the relationship between heat and temperature?
What is the path that earth takes called?
why were the life and death of jesus important to his followers