moorejordan12345 moorejordan12345
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Double Delicious Bakery sells a dozen double chocolate dounts for $7.80
A) What is the price per donut? B) What is the cost of 1 and 1/2 dozen donuts?

Respuesta :

dvlopez007 dvlopez007
  • 12-12-2018

Answer:

A) each donut costs $0.65

B) the price for 1 and 1/2 dozen of donuts (18 donuts) is $11.70

Step-by-step explanation:

For a you have to divide $7.80 by 12 (since its a dozen) and thats how you get $0.65

For b you have to multiply the price of each donut ($0.65) by the 1 and 1/2 dozen (18 donuts) and thats how you get $11.70

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean to be as fragile as a house of cards? a. easily destroyed or spoilt (This igloo is as fragile as a house of cards; I want to leave before it c
How is a lion like thunder in an extended metaphor?
What does it mean when someone's called a force of nature (definition)?
producing a strong effect a. potent b. latent c. affect d. potential
how many 3/4s are in 1
kingdom that contains peptidoglycan in their cell walls?
Y=4x+1 Y=-2x-5, help we solve these problems
In WWI, the region along the German-Russian Border where Russians and Serbs battled Germans, Austrians, and Turks. A. Fourteen Points B. Western Front C. Easter
What is the 9th and 10th amendment?
Mai borrowed $12,000 at 5% interest for 6 years. What was the total interest Mai paid? $