nasia80
nasia80
13-01-2019
Mathematics
contestada
Need help to solve/steps equation
Respuesta :
lijeffrey529
lijeffrey529
13-01-2019
Let x = the cost of one muffin
Let y = the cost of one quart of milk
3x + y = 7.50 y = 7.50 - 3x
8x + 2y = 18
8x + 2(7.50 - 3x) = 18
8x + 15 - 6x = 18
2x = 3
x = $1.50
y = 7.50 - 3(1.50) = 7.50 - 4.50
y = $3.00
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 81+ )
Otras preguntas
From a pile of 100 pennies(P), 100 nickels(N), and 100 dimes(D), select 21 coins which have a total value of exactly $1.00. In your selection you must also use
Some social analysts believe that postindustrial society will be followed by a biotech society. Such a society would be characterized by ________.
$12.95 dinner; 15% tip
Round 684 the to the nearest hundred
how did paleolithic people acquire food from their natural enviroment
Could someone help me solve the inequality? |x-18| > or = to 6
Can you find three errors in this sentence "Neither the man or his brother have any idea if the brick was thrown at him."
1/2×5/8 explain the answer
V-9/10v+6=11(hlp)this problem is confusing.
Alex usually runs for 21 hours a week, training for a marathon. If he is unable to run for 3 days, describe how to find out how many hours of training time he l