littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

i am in doubt in this task... Thanks ​
What is the representative organism for a sponge?
Why do objects eventually fall to the ground?
Fe (s) + Pb(NO3), (aq) —> ___ Type of reaction: _____
Can someone help me with this question I don’t really understand it :/
which Anti-fedralist later became president of the united states?​
Which of the following terms means “a group of connected or related objects or materials”?
prereading is a set of activities which prepare the learner for taking a test
WILL MAKE BRAINLIST HURRY How is a representative democracy different from a direct democracy? In a direct democracy, citizens are able to vote. In a direct dem
What did the French and Indian War end in the Colonies?