Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2016
  • Mathematics
contestada

6 containers of yogurt cost $4.50. How much do 8 containers cost?

Respuesta :

xVenom32
xVenom32 xVenom32
  • 11-04-2016
6x=4.50
x = price per container 
x=4.50 / 6
x= .75 per container 
.75 * 8containeers = $6
Answer Link
bookmovielover1234
bookmovielover1234 bookmovielover1234
  • 11-04-2016
$6. You just divide $4.50 by 6, then multiply your answer by 8.
Answer Link

Otras preguntas

How many representatives are in the house of representatives?
Hi, one question??!!: 4. Who urged Native Americans to return to the customs of their ancestors? (1 point) Tecumseh Blue Jacket the Prophet Tippecanoe dunno wh
What is unique about the infectious agent that causes Mad Cow Disease?
Ribosomes are made in the nucleolus what happens once ribosomes passes into the cytoplasm
Jennifer has a bag of chips that contains 2 red chips and 1 black chips. If she also has a fair die, what is the probability that she rolls an even number and
How many votes does congress need to override a presidential veto?
-X/12 =9? Answer? It's not a fraction.
statement that is NOT a component of a standard housing lease
An argument that is supported by research and strong evidence is called
If a researcher electrically stimulates the _____ in an animal, the animal will immediately wake up and be alert.