sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

What time what equals 360
Which one of the following lines is written in iambic pentameter? A. "I lift my lamp beside the golden door" B. "And sorry I could not travel both" C. "Not t
Drug or alcohol addiction is a chronic relapsing illness.
If critical mass is reached, it can cause: A: electrons to split B: a chain reaction C: a fusion of uranium nuclei D: krypton atoms to split into strontium
what is the solution to the inequality??: 1 2 x + 8 ≤ 3
The energy level necessary to enable a reaction to occur is called the activation a. True b. False
Which of the following was a territorial gain made by the United States as a result of the Spanish-American War?
How would you summarize the impact of societal changes that took place in Britain during the eighteenth century? A.The rich got richer and the poor became poore
what is the name for different forms of a gene
miss Clara runs a catering business she's buying fruit to make a large order for fruit salad she buys 5 3/10 pounds of apples three 4/10 pounds of oranges to 1/