kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

In what two New Testament books can the Lord’s Prayer be found? Matthew Mark Luke John Acts may mark brainliest
x/2 + 3 = -5 please help me
Do the dolphin and dog fish appear to be closely related?
How does the third paragraph contribute to the development of ideas in the passage?
1 1/3x2/3= what is the answer ? How do I do this?
If the radius of a circle is 3cm wht is the area of the circle
If you move 50 meters in 10 seconds, what is your speed (rate)
What is the breaking of rocks due to constant expansion and contraction called?
What is n+2=14-n show your work
im thinking of a number. My number is 5 more then one-half my number. Create an equation based on this situation to find my number.