Anastasialeyowsin Anastasialeyowsin
  • 12-06-2019
  • Mathematics
contestada

Tom bought a soft drink for two dollars and five candy bars. He spent a total of $22. How much did each candy bar class?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-06-2019

Answer:

c = $5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

Answer Link

Otras preguntas

error analysis 7 3/4 divided 1/3
Select the atomic models that belong to the same element.
How did hinduism and islam influence the development of sikhism
what signifies the period of prehistory
Choose all the postulates and theorems that can prove to a triangles are congruent A. side side side B. side angle side C.angle angle side D. Angle side angle
Hank's pickup can travel 72 miles on 4 gallons of gas. How many gallons will Hank's pickup need to travel 54 miles?
A website where entries are made in journal style and displayed in a reverse chronological order is called a
What’s Mitochondria?
In which layer should Bettina draw the arrow
Jill just made a purchase online. The store that she bought from gave her the option to pay with a check, money order, or credit card. The item will not be ship