savedbygrace26
savedbygrace26 savedbygrace26
  • 11-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is the unit price for 14 ounces at $4.20 than the unit price for 16 ounces at $4.32?

Respuesta :

porterdiona9969
porterdiona9969 porterdiona9969
  • 11-09-2019

Answer:

it is 3 cents more

Step-by-step explanation:

because if you take $4.20 and divide it by 14 it will give you 30 cents

and if you take $4.32 and divide by 16 it will come out to 27 cents

so i hope i helped it is 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

when are all three states of matter present?​
A friend of yours was interested in computing a confidence interval for the mean student debt accumulated by NC State graduates during their undergraduate educa
what is the sum of 7/8 and 3/8
One of the most common uses of spreadsheet programs are communicating with others. O editing images and photos. O tracking and manipulating data. O creating me
doe this equal to 1800?​
Clasifica en subordinadas, coordinadas y yuxtapuestas las siguientes oraciones y señala la categoría gramatical en cada oración 2. Los niños que son juiciosos g
Anybody know the answers to this frl it’s due in 15 mins
BRAINLIEST !!! HOW MANY BURGERS CAN YOU MAKE WITH 1 BILLION BURGERS ?? each cow can make 1,200 burgers ! explain
what solution does the equation |4x+7|=-3 have
1. Jasmine drives every morning to her office that is 12 miles from her homeIf Jasmine's average driving speed is s mph, how many hours does it take her to driv