addisonabbott36
addisonabbott36 addisonabbott36
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost for 1 goldfish?

Respuesta :

youngjaekwon
youngjaekwon youngjaekwon
  • 11-10-2019

Answer:

25 cents

Step-by-step explanation:

12 gold fish devided by 3 dollars is the simple equation of

3/12, which equals .25

Answer Link

Otras preguntas

The process of grouping things based on their similarities is?
If you were writing an electron configuration for a bromine atom , which elemental symbol would you place in the bracket
72+4-14d=36 i need to show my work... i dont get it
What are the steps to solving 46-3t=-23
What did the attack on the U.S. military barracks in Beirut and other terrorist incidents against Americans and other westerners reveal about a new worldwide da
one maid can clean the house 3 times faster than another, working together they can clean entire house in 3 hours how long would it take the faster maid cleanin
Why did Spiro Agnew resign? Why did his removal and the appointment of Gerald Ford as vice president actually increase the pressure on Nixon?
So, in Math I am learning Scientific Notation. Can someone show an example and some tips for me as well as the steps to remember how to turn things into and out
factor this expression. r2+14r+48
What was the role of a Private during WW1?