parduekids parduekids
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

A yard of fabric cost $12.99 how much would 2 feet cost

Respuesta :

Hey1000
Hey1000 Hey1000
  • 11-10-2019

Answer:

$8.66

Step-by-step explanation:

Since there are 3 feet per yard. $12.99 ÷ 3 = $4.33.

2 feet would be: $4.33 + $4.33 = $8.66

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How one culture contributed to modern science
translate he cannot find his ticket into Spanish
Write as a repeating decimal using bar notation. Show your work. 5/11
Why is human trafficking difficult to stop?
Given that 1 joule = 1 newton × 1 meter and 1 volt = 1 joule per coulomb, show that the units newtons/coulomb and volts/meter are equivalent.
Find the GCF for 40 and 48
Write this definition as a true biconditional two different ways. Definition: A rhombus is a paralllogram with four congruent side.
how many of possible outcomes could be a number biggger than 6 on either cube
Arizona, New Mexico, and Nevada must honor the Indian Reservation treaties drawn up by the government for the Indian Nations.
How can you use a number line to find the sum of -4 and 6?? Help plzz