chelseacastillo0624 chelseacastillo0624
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.05 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

nevetran nevetran
  • 12-11-2019

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

3.05/4= 0.875

0.875 x 12 = 10.50

Answer Link
Mxnuel26
Mxnuel26 Mxnuel26
  • 12-11-2019

Answer:

$9.15

Step-by-step explanation:

A dozen = 12

If 4 muffins cost $3.05, and we're trying to find the cost of 12 muffins, just multiply $3.05 by 4!

$3.05 times 4 = $9.15

Therefore, 12 muffins cost $9.15

Answer Link

Otras preguntas

which list best represents the animal icons used in early Christian art? A - dove, fish, and lamb B- dove, lamb, and camelC- lamb, camel, and fish
What are some of the consequences of migration?
What is 16x9+67x9 can someone help me?
Determine the explicit form of the function that describes the sequence below. 16, 24, 36, 54, . . .
Find the value of x in the figure.
The united stated advocated the open door policy because
Patterns of floral or geometric shapes popular. Is a compelete sentence or Fragment?
What is the chemical name of the compound K2SO4? Use the list of polyatomic ions and the periodic table to help you answer. A. dipotassium sulfate B. potassiu
why is it important to separate the powers of the government ?
Select the three main groups that settled in New France. teachers missionaries traders farmers fur trappers