BriHatesMath
BriHatesMath BriHatesMath
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks cost 32.76. What is the unit price of the pair of socks?

Respuesta :

znk
znk znk
  • 10-12-2019

Answer:

$8.19  

Step-by-step explanation:

The unit price is the cost of 1 pr of socks. The package contained 4 pr of socks, so

[tex]\text{Unit cost} = \dfrac{\$32.76}{4} =\mathbf{\$8.19}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

7th grade math! Please help! This is almost half of my grade!
Plz help me with this one this is SUPER important!
When did abraham lincoln sign the emancipation proclamation?
Which of these characters does NOT have a greatly-increased presence in Shakespeare’s play as compared to Brooke’s poem? Mercutio Paris Tybalt Prince Escalus
What elements make the art pieces modernist?
PLEASE i need answer will give brainleist answer!!!
This Dust Was Once the Man This dust was once the man, Gentle, plain, just and resolute, under whose cautious hand, Against the foulest crime in history kn
Pepsin is produced by cells lining the stomach. It catalyzes reactions needed to digest certain proteins. After leaving the stomach, food enters the small intes
when troubleshooting corrupted work files that appear to be infected what would you look for
Two tuning forks are played at the same time. One has a frequency of 490 Hz and the other is 488 Hz. How many beats per second are heard?