taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

If 3 oranges cost $1.75,how much would 20 oranges cost?
40 POINTS & BRAINIEST Complete the 2 Pages
List five things Europeans needed to find a new route to Asia
A 100gm GOLF BALL MOVING WITH A VELOCITY OF 20m/s COLLIDES WITH A 8kg STEEL BALL AT REST. IF THE COLLISION IS ELASTIC, COMPUTE THE VELOCITIES BOTH THE BALLS AFT
How do I solve this problem step-by-step? 5(7+6)x9+2
Answer the given 14 statistics questions from the question file
The average annual rainfall for a town is 43.2 inches. What is the average monthly rainfall?
How is the price of a commodity determined in the market?​
The weight of meteorite A is 9 times the weight of meteorite B. If the sum of their weights is 230 ​tons, find the weight of each.
Write a paragraph describing how either Europeans of Native Americans might have reacted when they first tasted foods from another continent . consider how choc