emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Marmots are a type of _______. a. canine b. feline c. squirrel d. nocturnal predator
which of the following has the ability to allow water to flow through
The civil rights act of 1964 prohibits businesses from making discriminatory hiring decisions based on which inherent characteristics?
Solve the system of equations by elimination and identify a possible first step of the elimination method for the system. 2x - 5y = 11 3x + 2y = 7
Some one please help me!
make a sentence that has the idiom "the third degree".
A sphere has a diameter of 11 inches. What is its surface area? Use 3.14 to approximate π. Round to the nearest hundredth if necessary.
The process of maintaining a controlled, stable internal environment is called
In many cities socialists set up a council of workers and soldiers called a
History as common memory is: A. Expecting a country to live up to its values. B. The way historical events connect a culture or a nation. C. Thinking a