breannlowe2001
breannlowe2001 breannlowe2001
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Steve is buying gas for $2.50 per gallon. He wants to buy 20 gallons for his truck. How much does he spend total?​

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

gas costs 2.50 per gallon....if he wants to buy 20 gallons, then he is gonna have to spend : (2.50 * 20) = $ 50 <==

Answer Link
Saumie
Saumie Saumie
  • 11-01-2020
He spends $50 in total as you multiply the amount of money by how many gallons to gain the total amount spent.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following explains why your body may contain a carbon atom that was present in George Washington’s body in 1776? A. Carbon moves in a one-way direc
7p-(3p+4)= -2 (2p-1)+10
Which of these leaders taught thousands of Cherokee how to read and write? James Polk Sam Houston Sequoyah Andrew Jackson
is a half bigger then a third ?
What was one negative effect of the end of communism in Czechoslovakia?
Which of the following has the least opportunity for recovery? a forest burned by fire caused by a lightning strike a forest cut down by a logging company a for
4n+9=6 What is the value of n?
Which group thought the colonists were adequately represented in Parliament? a. Patriots b. Tories c. Whigs d. Workers
Is 7/12 less than 1/2
If you went door-to-door with a petition trying to get enough signatures for a proposal to be voted on by citizens, what form of direct democracy would you be e