bricetonm bricetonm
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price if you can buy 48 ounces of goldfish for four dollars

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

48 oz for $ 4

4 / 48 = 0.083 rounds to 8 cents per oz

Answer Link

Otras preguntas

humans are diploid and have 46 chromosomes (or two sets). how many sets of chromosomes are found in each human gamete?
Which words in the sentence make up the infinitive? After his bike trip in July, Marty hopes to relax. A. after his bike trip B. to relax C.
How many amino acids does a tRNA molecule carry to a ribosome?
In math class, a student has an average grade of 85% for five tests so far. What grade must that student earn on the next test to reach an average grade of 90%
What best describes the Constitution of the United States of America?
Given the mapping diagram, DAYS (month), below, DAYS (July) = _____
If there were a large amount of glucose dissolved in the water outside of the cell, why would that cause water to diffuse out of the cell?
what valuable lessons did colonists learn from the settlement of jamestown?
Find the lengths x and y
Between 1518 and 1548, Spanish conquistadores conquered most of the New World, motivated by the