zhengying2623 zhengying2623
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for:
2 yards?

Respuesta :

jackieadams619 jackieadams619
  • 14-01-2020

Answer:6 2/4

Step-by-step explanation:

Answer Link
njclk07
njclk07 njclk07
  • 14-01-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

3 1/2=$3.50

y=yards

$3.50x2y=7y

For every yard, $3.50 dollars are added.

$3.50+$3.50=$7.00

Answer Link

Otras preguntas

What is one rule john smith instituted in jamestown
A hydrogen atom in the ground state absorbs a photon of wavelength 95.0 nm. What energy level does the electron reach?
Prove that a lie divides two sides of a triangle proportionally is parallel to the third side. Be sure to create and name the appropriate geometric figures.
factoroze 2abc-4abx+2abd
Solve each inequality. m – 7 < 6 m < –1 m > 1 m < 13 m < –13 x + 4.5 ≥ 5.5 x ≥ 10 x ≥ 1 x ≥ 0.1 x ≤ 1 p + 12 > 9 p > 21 p > 3 p &g
Compare and contrast a condensation reaction with a hydrolysis.
How is the ultimate goal of the hindu achieved
How and this gym you guys perquisaram
Predict the empirical formula of these compounds. a. C2N2. b. P4O10. c. N2O5. d. NaCl. e. C9H20. f. B2H6. g. K2Cr2O7. h. Al2Br6. i. C6H6. j. SiCl4
Why did Mao Zedung get involved in the Korea War? A. He was the leader of the South Koreans. B. He wanted to support the US in their containment policy. C.