mitsybriceno mitsybriceno
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve notebooks cost $15.48 in all. What is the price of one notebook?

Respuesta :

64009646
64009646 64009646
  • 11-02-2020

Answer:

$1.29

Step-by-step explanation:

Divide 15.48 by 12:

15.48 divided by 12= 1.29.

$1.29

Answer Link

Otras preguntas

When does the cell have to use active transport ?
Per the 25th Amendment, when the president becomes temporarily disabled, __________. a. the vice president automatically assumes the presidency b. Congress must
Which of the following is a true statement about osmosis? A. Osmosis is diffusion of sugar molecules across a membrane. B. Osmosis is diffusion of water molecu
Mosques are centers of Islamic worship true false
Which civil rights leader was said to be the most famous southern man since Jefferson Davis and was loved by whites and blacks?
Which words in the sentence are the adverb clause? I gave the gift to my friend as soon as she opened the door. a. as soon as she opened the door b. to my frie
Nitrogen is cycled out of the atmosphere due to A. winds and currents. B. bacteria and plants. C. animals performing respiration. D. plants performing photosynt
What did Daniel shays and his men protest in 1786
The Trials took place after World War II to prosecute Nazi war criminals. User: The Battle of Britain was
Solve 5m − 3h = 45 for h. Show your work.