DaBestLuL
DaBestLuL DaBestLuL
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

24 slices of cheese for $7.44 or 90 slices of cheese for $28.80

witch is better to buy?

Respuesta :

lbullins lbullins
  • 10-03-2020

Answer:

24 slices of cheese at $7.44 is .31 cents a slice

90 slices of cheese at $28.80 is .32 cents a slice

The better buy is 24 slices for $7.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how did the chinese culture change during the period of disunion
How did manifest destiny impact whites, African Americans, and native Americans
A testable explanation that's supported or refuted is called a/an A. experiment B. reaction C. hypothesis D. variability
7(2x-4)-(10-3x) How do I simplify this expression?
what is x equal to when 2x+5=13
what was the main reason that the birth rate in America declined during the great depression
• What is the difference between primary storage, secondary storage, and off-line storage?
Morgan's favorite spaghetti sauce is available in two sizes:pints and quarts. pint 16 (oz) price 3.89 quart 32 5.98 what is the unit rate to the nearest cent p
Homeroom 101 and homeroom 102 share a hallway bulletin board if home room 101 uses 3/5 of their half to display artwork what fraction of the bulletin board is
How was the African Iron Age different from other religions