YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

The leaves of the rhubarb plant contain high concentrations of diprotic oxalic acid (hooccooh) and must be removed before the stems are used to make rhubarb pie
How do I do this question
Soda bubbles corporation makes and sells soft drinks. talia buys and drinks a soda beverage, which proves defective and injures her. one justification for holdi
Karen correctly answered 85% of the questions on her math test. If she misses 6 problems how many questions were on the test?
is Andrea's blue car a fragment sentence
Tú (venir) mañana. vendré vendrás vendremos vendrá
number of points Katie scored
“Roots grow down and shoots grow up.” That is the conclusion drawn by a group of plant scientists. To validate their results a pea seedling was planted as illus
Look at the scientific names for the two organisms below: Felis domesticus Felis bengalensis What can you tell about these two o
A month ago, jason lost his job because of circumstances beyond his control, and he is very concerned about his financial situation. since then, he has learned