dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

Please help I'm failing
Help what’s the equation for the Line in the slope intercept form
solve 3(4y + 6) greater equal to -2(3-6y) show work pls
Vivian started teaching English for this center three years ago. Vivian has __________________________________________________________________________. Question
Please Help I have a lot more to do also
HELP ME PLEASEE ASAP
d = 4ac - b²true or falseAnswer:Reason:​
if EF =2x-12,FG=3x-15, and EG=23, find EF, FG
What do you mean by “greens' and 'browns'?​
calculate the size of angle BCD