shyannbtfw shyannbtfw
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a restaurant 4 hotdogs cost $7.76 and 6 hamburgers cost $12.00. Which food has the lower unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-05-2020

Answer:

hotdogs

Step-by-step explanation:

Answer Link
rpottipati
rpottipati rpottipati
  • 10-05-2020

Answer:

7.76 x 4= 31.04 Hot dogs

12 x 6 = 72 hamburgers. Hot dogs is less price.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I have 1/3 of my garden is parsely, I want to take 4/5 for lettuce. How much of my garden will be lettuce
odd number more than 100 are empty,unit,finite,or,infinite​
Hydrogen ion reacts with zinc to produce_____ gas?
Why are most native-born Americans unwilling to pick oranges, and what challenges do illegal immigrants who do that work face?
The table below shows the speed of sound waves from musical sound sources at 20°C. Wavelengths (m) 1.76 1.32 0.78 0.66 Frequency (Hz) 196 260 440 524 Wave Speed
6,10,16,24,34 find an expression for the nth term in this sequence ​
HELP PLEASEEEE ILL MARK BRAINLIEST !!!!!!!!!!!!!! What would be the best illustration of how federal labor regulations protect American citizens which can impac
determine the work done when a forklift truck lifts a box of mass 350 kg a height of 2 m.​
the distance between the points (tan a, 1) , (0,2)​
Write a manifesto of not less than 600 words on how to fix the country and restore hope in political government .​