joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think the framers did not include more expressed power ?????
a container of milk contains 20ounces. what's an equation that models the number of n of ounces remaining after you have drunk m ounces
Piaget's theory of cognitive development represents constructivism, a view of cognitive development as a process in which people actively build systems of meani
when a phosphate molecule is added to adp to form atp, energy is....
About arts of the opera Industry
In real life there are two groups of menu writers who are they
In accounting the concept of materiality refers to ________________.
Someone answer this correctly plz :(
Which type of symptoms negatively affect the intellectual functioning of an individual with schizophrenia?
How many gallons of blood are estimated to be pumped by the heart each day?