mireiaaalabugueeen
mireiaaalabugueeen mireiaaalabugueeen
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

The Rius family spends $ 660 a month on food.
How much do they spend a week?
And a year?

Respuesta :

me200218
me200218 me200218
  • 12-05-2020

Step-by-step explanation:

1 month is 4 weeks

If 4 weeks is that much how much is 1 week

Cross multiply

Then you will get the amount of l week

Then multiply your answer with the number of weeks ina year which is approximately 52.143

Ver imagen me200218
Answer Link

Otras preguntas

HelpWhich of the following publications is likely to use an INFORMAL style for their audience? Daily Business Digest Celebrities R Us Important People Magazine
Is 4 greater than 4.002?
If you subtract 12-7.28 what is your answer ?
Give the album to _____ Bob _____ Lisa. What kind of conjunction would complete both blanks in the sentence?
Help me Plaese How can you measure the volume of a solid that does not have a regular shape? What property must the solid NOT have for your method to work? The
carly and rob combined their dvd collections. now they have 42 dvds in all carly had 4 more dvds than rob. how many dvds did carly have?
2 1/4 is greater or less than 2.4
What is the capital of España?
As the particles of a solid undergo sublimation, they A: lose energy B: move closer to one another C: change temperature D: move farther apart from one anothe
How do Raymond's action changes squeaky's view to him ?