ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

2/3 of a some of money is 48p. What is 5/8 of the sum of money?
what is the measure of the amount of water in the air
Describe the range of a square root function
Because of the unexpected cold weather,the cost of tomatoes increased 50 percent in one month.If the cost after the increase was 60 cent per pond,what was the c
what is the measure of the amount of water in the air
MULTIPLY POLYNOMIALS (8p-2)(6p+2)
Design/draw any monster
multiplying polynomials(3m-1)(8m+7)
write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 85 minutes to 8 hours
Spawning is when a a. large group of adults release their gametes into the water at the same time. b. male and female fish release their gametes together. c. mal