lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

Quien me dice cual es la respuesta de esto. 4p+2=3p-7
how to write 600,810 in word form
What impact would a sudden increase in the price of wood have on producers and consumer? How might each group respond to the change in price?
What would happen to a reaction rate it there were two enzymes? What does that tell us about the way enzymes work?
Los hermanos de mis padres son mis _____. A. primos B. abuelos C. hijos D. tíos
the sum of a number v and 18 what is the algebraic expression?
What is the molecular formula of the compound ammonia
how many 1/4s are in 200
A tank currently holds 5 gallons of water.it is being filled at the rate of 1/4 gallon per minute.how long will it take for the tank to hold 9 gallons ?
what can i write the sum of 10