JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

Stacy just had her credit card stolen, she called and reported it immediately, how much might she still be responsible for paying on her bill? 1 point O $25 $50
What are the solution to the quadratic equation x2 - 36=0
Kenny signed up for a new iTunes program. Each day he can download 3 songs. If he downloads 3 songs per day, on what day will he have over 40 songs? Answer with
Is Pb(NO3)2 soluble or insoluble?
Who is faster? A girl who runs 200 meters in 28 seconds or her friend who runs 400 meters in 60 seconds? H.E.L.P​
What is this phrase referring to?
Name one failure of the women’s movement
Scenario for Problems " and #: A person who does not exercise will not be healthy, and a person who is not healthy will not lead a productive life. It follows l
Write the inequality for the graph
What economic activities might be found along the Bay of Bengal?