macieljohnson07
macieljohnson07 macieljohnson07
  • 11-07-2020
  • Mathematics
contestada

To fill up a car with 16 gallons cost $30.24. Which of the following is an equation that determines the
cost c for g gallons of gas?

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 11-07-2020

Answer:

30.24/16= $1.89 per gallon = c/g

Step-by-step explanation:

c = $30.24

g = 16

Divide c/g

Answer Link
ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 11-07-2020

Answer:

g gallon = $1.89 g

Step-by-step explanation:

Gallon = g

16 gallons = 16 g

Cost = $30.24

So,

16 gallons = $30.24

1 gallon = $30.24/16

1 gallon = $1.89

g gallon = $1.89 g

Answer Link

Otras preguntas

Completa las oraciones con una palabra del vocabulario: 1. Marta da un _______ en la clase. A ella le gusta hablar en publico. 2. Cuando llegamos a la clase, te
Which information can a star chart provide? the distance from Earth to the nearest star the distance from Earth to the nearest star the locations of the North a
Explain how a stream sort rocks
Help help help math math math
PLEASE HELP ME ON THIS ​
Pleaseeee help meenpleaseeee!!!!!!!!
Say my day is good if u like girls and if your single
Find the percent composition of OXYGEN in Manganese (III) nitrate, Mn(NO3)3.
A complex animal such as a Human or a Lion would be examples of which of the following? plant life vegetarian multicellular 2 unicellular
What is the answer to this question in SSS, SAS, AA, or none