heytheredeliah
heytheredeliah heytheredeliah
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

Someone pls help & at least try to show a little work . I will be marking someone brainliest ! & thank you sm i appreciate you !

Someone pls help amp at least try to show a little work I will be marking someone brainliest amp thank you sm i appreciate you class=

Respuesta :

sunflowersunset
sunflowersunset sunflowersunset
  • 11-08-2020

Answer:

4+7x=32

7x=32-4

7x=28

x=4

Step-by-step explanation:

Answer Link
ilaila
ilaila ilaila
  • 11-08-2020

Answer:

This is how I calculated it.

If the total is $912

And the equipment costs $612.

I did $912- 612= $300 (There's only $300 remaining after purchasing the equipment)

Each uniform costs $25

So I did $300:25= 12

The School purchased 12 uniforms.

Have a nice day.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements are true? SELECT ALL THAT APPLY a The duration of the Moon's orbit is identical to the time the Moon takes to complete a cycle
What national and international events took place during Jefferson's presidency? What were their effects? PLS ANSWER ASAP IM IN THE TEST RN
Find the gradient of the line segment between the points (2,3) and (-3,8).
What is the answer to 116=4m
What happened after the US army forced the Cherokee from their homes in 1838? A. The Cherokee were forcibly removed to Indian Territory B. The Cherokee moved e
The Tigris and Euphrates Rivers are part of what region?
When using expository writing it is important to assume that your audience has:
Should abortion be legal?
fill in the blank please
Jaya earned $264 in 3 weeks at her part-time job. She earned the same amount each week. How much money did Jaya earn each week?