lmr3LondLiltoridan
lmr3LondLiltoridan lmr3LondLiltoridan
  • 10-09-2016
  • Mathematics
contestada

find the unit price for each offer to determine which is the better buy: 6 paperback books for $19.00 or 8 paperback books for $26.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-09-2016
$19/6 books
=$3.17/book

$26/8 books
=$3.25/book

Therefore, 6 books for $19 is cheaper than 8 books for $26.
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to (One-sixteenth) Superscript negative 4?
1- ¿Porque la rana se esforzaba en mejorar su figura?​2- ¿Que buscaba la rana mediante sus esfuerzos?3- ¿Que le sucedió a la rana después de sus esfuerzos por
Why was the Virginia Company interested in setting up the colony of Jamestown?
HELPPPPPP ILL GIVE POINTS AND MARK YOU BRAINLIEST
help me pleaseshow working​
what is the theme of the story amigo brothers?
25/36 x 1 1/10 x 1 1/10 in simplest form
WILL MARK AS BRAINLIEST IF CORRECT
Please help me with this question, thank you and explain!!!
Triangle ABC is dilated by a scale factor of 6 to create Triangle A'B'C'. The perimeter of Triangle ABC is p units. What is the perimeter in units of Triangle