Sikityo Sikityo
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

fifteen ounces of gold cost 6058.50. Find the unit rate in dollars per ounce

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 13-09-2016
Unit rate = 6,058.50/15 = $403.90
Answer Link

Otras preguntas

Besides supporting and protecting a cell, the cell membrane__________ what enters and leaves the cell.
What group of people did the Populist Party support
Which entity has the most influence over rules concerning homeschooling? Ex: Supreme court, congress, the presidency, state gov, etc.
Why was the gold standard important to both political parties? It was supported by both farmers and manufacturers. It was necessary to reduce the power of indep
who is richard The lion-hearted
in one day a movie store rented out 20 comedies. if the ratio of comedies rented to action movies rented was 4:3, how many action movie were rented ?
What does literary mean
What is the value of x? 3(x - 2) - 5x = 18
what is 15 - 1/6n = 1/6n - 1
The term integration refers to the ability to A. employ different fonts in an e-mail. B. use a variety of search engines. C. select different graphics on