depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

At basketball practice you made 21 out of 80 shots. Which choice is closest to the percentage of shots you made? 20% 25% 30% 40%
The bottom one says co2
Your family needs a set of 4 tires. Which of the following deals would you prefer? Complete the explanation below to tell which deal(s) would be better. (I) Buy
A baker uses 33 cups of flour to make each cake. If ff represents the total amount of flour, which equation models this situation?
Some of the birds that could not compete with the honey creepers were successful living on other islands. State one reason why this could be possible
George was so excited about getting his driver's license he snapped a picture, posted it online, and shared it with his friends. George's actions were carele
What kind of government does the us have?
can an absolute value be negative??? no right??
True or False? How and what men and women communicate are based on the reasons why men and women communicate.
The temperature yesterday was 11 degrees colder than it was today if she represents the temperature today what expression represents the temperature yesterday w