depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Find the dimensions of a rectangle whose width is 8 miles less than its length and whose area is 65 square miles.
Find the area of the trapezoid.
If the price of labor or some other variable resource decreases, the:
4(5+6) - 56 HELP?!!! Please and thank you xD
That might have been the craziest party ever! Which identifies the linking verb? A That B. might have been C. been D. the craziest party
How people will 4 pies feed if you gave each person one sixth of the pie?
How do present day scientists measure the depth of the ocean floor
Please help! algebra 1 math! whoever gets right is Brainliest! (10 points)
Define the term supply chain, and describe the three components and the three flows of a supply chain.
1/ Which graph illustrates constant speed and velocity A) A B) B C) C D) D 2/ ICE / WATER / STEAM As matter changes state from gas to liquid, which of these s